pielęgnacja podłogi

Drewniana podłoga to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie ponadczasowy styl i trwałe rozwiązania – odpowiednio utrzymywana może służyć przez dziesięciolecia. Kluczem do długowieczności parkietów i desek podłogowych są konserwacja, czyszczenie i pielęgnacja z wykorzystaniem odpowiednich środków do tego przeznaczonych.

Podstawowym narzędziem chroniącym drewnianą podłogę, a zarazem jej najlepszym przyjacielem jest zwykły odkurzacz. Większość producentów posiada w swojej ofercie specjalne szczotki do czyszczenia parkietów, więc nie musisz głowić się nad doborem odpowiedniej. Aby utrzymać ładny wygląd posadzki wystarczy ją systematycznie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką (nie może być zbyt mokra), a od czasu do czasu przemyć ją z wykorzystaniem specjalistycznego środka do pielęgnacji i czyszczenia.

Bardzo istotne jest, by zdać sobie sprawę z tego, że preparaty czyszczące, pielęgnacyjne i konserwujące to różne kategorie środków chemii parkieciarskiej – środek czyszczący będzie miał zupełnie inny skład i zastosowanie niż płyn pielęgnacyjny, czy konserwujący. Dlatego też aby nie zniszczyć podłogi, należy postępować z każdym z nich w sposób właściwy i przewidziany przez producenta. Niewłaściwie stosowana chemia może doprowadzić do zszarzenia drewna, zmatowienia powierzchni posadzki lub nawet jego zawilgocenia.

Środki pielęgnujące służą jedynie do ochrony powierzchniowej warstwy lakieru, a zatem nie czyszczą posadzki. Bazą dla preparatów wysokiej jakości są woski i polimery, dzięki czemu, by uzyskać pożądany efekt, nie trzeba ich stosować zbyt często. Na rynku dostępne są jednak środki pielęgnacyjno-czyszczące, które znacznie ułatwiają prace porządkowe, niemniej jednak nie należy ich nadużywać – najlepszą metodą czyszczenia drewnianej posadzki jest wspomniane już odkurzanie i przecieranie, także na sucho, np. mopem ze specjalną miękką końcówką do zbierania kurzu. UWAGA! Do przemywania parkietów nie należy używać mopa sznurkowego – nanosi on bowiem zbyt dużo wody, która może przedostać się w szczeliny między klepkami i uszkodzić podłogę.

Poważniejsze zabrudzenia z drewnianej podłogi usunie preparat czyszczący. Środki z tej kategorii służą nie tylko do gruntownego zmywania plam z posadzki, ale i do usuwania past nabłyszczających i innych środków pielęgnacyjnych, którymi została pokryta. Środki czyszczące powinno się wykorzystywać także w przypadku mechanicznego oczyszczania podłóg o dużych powierzchniach – w halach sportowych, urzędach, hotelach, przedszkolach, salach restauracyjnych, salach konferencyjnych itd. Produkty tej klasy sprawdzają się idealnie w trakcie przygotowywania posadzki do nałożenia środka konserwacyjnego.

Środki konserwacyjne tworzą dodatkową warstwę ochronną na drewnianych posadzkach, dzięki czemu zdecydowanie wydłużają ich żywotność. Usuwają także niewielkie rysy i zmatowienia powstałe w wyniku eksploatacji podłogi, dzięki czemu zachowa swoje piękno (także w detalach) na dłużej. Niezwykle ważne jest, aby przed konserwacją dokładnie odkurzyć i oczyścić podłogę z wszelkich zabrudzeń. Jeśli o tym zapomnimy, wszystkie nasze wysiłki pójdą na marne – powstałe zabrudzenia utrwalą się na podłodze pod wpływem płynu do konserwacji. Środek należy nanieść na powierzchnię w dwóch warstwach. Drugą powinno nakładać się prostopadle (na krzyż) do pierwszej. Ważne, by nie zadeptać zakonserwowanej powierzchni. Podłoga będzie gotowa do dalszego użytku po 8 godzinach od konserwacji.

Stosowanie odpowiednich zabiegów może zdecydowanie wydłużyć czas eksploatacji podłogi do następnego jej remontu. W ramach codziennych porządków wystarczy odkurzacz z miękką końcówką, mop do zbierania kurzu i wilgotna ściereczka, jednak od czasu do czasu niezbędne będzie sięgnięcie po chemiczne środki pielęgnacyjne, czyszczące i konserwujące. Należy ich jednak używać rozsądnie i zgodnie z zaleceniami ich producentów.