Olejowanie podłogi to obok woskowania jedna z najstarszych metod zabezpieczania drewna, stanowiąca atrakcyjną alternatywę dla lakierowania. Olej doskonale podkreśla naturalną barwę szlachetnego surowca, uwydatnia rysunek słojów i ociepla wnętrze. W przeciwieństwie do lakieru nie tworzy dodatkowej warstwy na podłodze, dzięki czemu olejowaną podłogę bez większego problemu można naprawić miejscowo.
Olej wnika głęboko w mikropory drewna, nie tworząc na jego powierzchni powłoki, która mogłaby popękać, złuszczyć się czy rozwarstwić w trakcie użytkowania podłogi i w przeciwieństwie do lakieru umożliwia dyfuzję wilgoci z drewna do otoczenia, co jest niezwykle korzystne w przypadku zalania podłogi.
Jak już wspomnieliśmy, olej ma sporą przewagę nad lakierem w kwestii miejscowej naprawy – nawet niewielkie zniszczenia zalakierowanej powierzchni mogą skutkować koniecznością cyklinowania całości i położenia lakieru na nowo, podczas gdy w przypadku zastosowania oleju często wystarczy jedynie kilka kropel wtartych w wyblakłe miejsce za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, jeśli nie dopuściliśmy do przetarcia oleju do surowego drewna. Jest to szczególnie w przypadku podłóg, do których zastosowaliśmy olej koloryzujący – zniwelowanie różnic w barwie posadzki, na której doszło do przetarcia do surowego drewna może nastręczyć wielu problemów. Jak każde rozwiązanie, w kwestii renowacji olej też ma swoje wady – olejowane podłogi są zdecydowanie bardziej podatne na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne niż podłogi lakierowane, stąd ich renowacje (choć na zdecydowanie mniejszą skalę) będą potrzebne znacznie częściej.
Olej nadaje się do zabezpieczenia wszystkich rodzajów drewnianych podłóg, a jego dodatkową niewątpliwą zaletą jest możliwość zmiany naturalnej barwy desek lub klepek. Na rynku dostępne są bowiem oleje koloryzujące, których zastosowanie pozwala na uzyskanie oryginalnego wyglądu podłogi – od jej przybielenia po barwę oliwki.
Bardzo ważną zaletą oleju jest także to, że świetnie nadaje się do zabezpieczania podłóg z ogrzewaniem podłogowym, czego nie można powiedzieć o każdym lakierze. Olej nie skleja bowiem poszczególnych elementów parkietu i charakteryzuje się wysoką elastycznością. Zastosowanie nieodpowiedniego lakieru do parkietu na ogrzewaniu może doprowadzić natomiast do powstania tzw. „pęknięć blokowych” na posadzce.
Olej – i co dalej?
Kiedy już zdecydujemy się na olejowanie, musimy przede wszystkim pamiętać o zasadach prawidłowej eksploatacji – zaolejowana drewniana podłoga może być użytkowana w pełni dopiero po jej pełnym utwardzeniu, czyli około 2 tygodnie po nałożeniu ostatniej warstwy oleju. W tym czasie posadzki nie wolno przykrywać, zmywać na mokro, ani dopuszczać do zalegania na niej piasku. Nie oznacza to jednak, że pomieszczenie, w którym nałożono olej należy całkowicie wyłączyć z użytkowania na okres utwardzania – delikatna eksploatacja jest możliwa już na następny dzień po nałożeniu ostatniej warstwy oleju.
Raz zaolejowana podłoga nie powinna być pod żadnym pozorem już nigdy lakierowana – nakładany na olej lakier nie będzie się go trzymać. Działanie na odwrót (olejowanie niegdyś lakierowanej podłogi jest jednak jak najbardziej dopuszczalne po jej odpowiednim przygotowaniu.
Zaolejowane drewno ma też, niestety, to do siebie, że brudzi się mocniej i częściej niż zalakierowana posadzka. Stąd też wyższe koszty utrzymania olejowanej podłogi oraz konieczność stosowania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. Do bieżącej pielęgnacji olejowanych podłóg stosuje się specjalistyczne mydła z dodatkiem naturalnych wosków i olejów. Nadają one podłodze świeży wygląd, usuwają niewielkie zanieczyszczenia oraz uzupełniają drobne braki w oleju powstałe w trakcie eksploatacji podłogi. Można je stosować np. raz w tygodniu – posadzkę należy najpierw dokładnie odkurzyć odkurzaczem z miękką końcówką, następnie rozcieńcza się mydło z letnią wodą i przeciera powierzchnię wilgotnym (ale nie mokrym ani ociekającym!) płaskim mopem wzdłuż usłojenia drewna. Brak regularnej konserwacji i impregnacji zaolejowanej podłogi może doprowadzić do sytuacji, w której dokładne czyszczenie może okazać się niewykonalne – brud może bowiem mocno wniknąć w strukturę przez uszkodzoną powłokę oleju.
Podsumowując, olejowanie, które jest jedną z najstarszych metod zabezpieczania parkietu, stanowi interesującą alternatywę dla lakierowania nie tylko ze względu na estetykę (zapewnia podłodze elegancki matowy wygląd), ale i specyficzne właściwości olejowanych powierzchni – zapewnienie podłodze „oddechu”, możliwość wykonywania mikrorenowacji przy drobnych zniszczeniach czy też fakt, że idealnie sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Ważne jednak, aby pamiętać, że olej nie nadaje się do każdego rodzaju drewna i że wymaga konsekwentnej pielęgnacji w trakcie użytkowania, by zachować atrakcyjny wygląd.
Czy olej jest lepszym wyborem od lakieru? Nie sposób ocenić jednoznacznie – wszystko bowiem zależy od naszych oczekiwań odnośnie wyglądu i eksploatacji podłogi. Jeśli nie masz pewności, które rozwiązanie byłoby najlepsze dla ciebie, opisz nam swoje potrzeby i zdaj się na opinię eksperta!